
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 30.05 mm |
| Width | 20.3962 mm |
| Termination | Solder |
| Number of Pins | 12 |
| Packaging | Tube |
| Depth | 20.4 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.5 mm |
| Orientation | Right Angle |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Color | Black |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 12 |
| Connector Type | Connector, Receptacle, Tab |
| Number of Positions | 12 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 5.207 mm |
| Housing Material | PBT |
| Housing Color | Black |
| Contact Mating Length | 7.0104 mm |
| Keyed | No |
| PCB Mounting Orientation | Right Angle |
| Contact Gender | Female |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Accessory Type | Multilock |
Stock: 60
Distributors
pcbx
Unit Price$1.90224
Ext.Price$1.90224
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.90224 | $1.90224 |
| 10 | $1.58592 | $15.85920 |
| 25 | $1.40684 | $35.17100 |
| 50 | $1.24798 | $62.39900 |
| 100 | $1.10706 | $110.70600 |
| 300 | $1.06257 | $318.77100 |
| 500 | $1.01986 | $509.93000 |
| 1000 | $0.98019 | $980.19000 |
